Skip to main content

Odszedł mistrz, promotor opoczyńskiej kultury ludowej Julian Jarząb.

By 23 kwietnia 2021Aktualności

Ogromnie smutna wiadomość o śmierci wybitnego mistrza muzyki ludowej Juliana Jarząba dotarła do nas 17.04.2021 r. Tego dnia odszedł od nas mistrz, który swoim talentem promował opoczyńską kulturę ludową. Grywał od najmłodszych lat na harmonii trzyrzędowej. W swojej bogatej historii muzykował na wielu weselach oraz potańcówkach już w wieku 13 lat. Był również budowniczym ludowych instrumentów muzycznych – bębenków jednostronnych z brzękadłami. Od końca lat 60 aż do śmierci był członkiem kapeli Opocznianka, z którą w 2008 roku, został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. W 2009 roku wspólnie wystąpili w Polskim Radiu na koncercie „Muzyka źródeł opoczyńskie”.

Wielokrotny uczestnik festiwalu w Kazimierzu. W 2017 roku wystąpili na nim po raz ostatni w składzie: Julian Jarząb – harmonia, Tadeusz Mocarski – skrzypce i  Marian Pabianek – Bęben.

W ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Opocznie wydało płytę „Zagraj mi muzykancie 3 – Julian Jarząb”, na której znalazły się 32 utwory w wykonaniu tego niezapomnianego harmonisty.

Śmierć Juliana Jarząba to niewątpliwie wielka strata dla opoczyńskiej kultury ludowej.

       

Leave a Reply