Koło powstało w 2006 roku i od początku swojej działalności działa przy świetlicy w Mroczkowie Dużym. Przewodniczącą koła, które obecnie liczy 14 członków, w tym 13 kobiet i jeden mężczyzna, jest Helena Michałowska.

Organizacja ma charakter wielopokoleniowy – jednym z jej głównych celów jest przekazywanie ludowych tradycji, wiedzy i technik rękodzielniczych z pokolenia na pokolenie. Widać to doskonale po przekroju wieku członkiń – w kole są bowiem kobiety w wieku od 30 do 65 lat. W większości są to osoby pracujące, aktywnie działające na rzecz swoich rodzin i całej społeczności. Gospodyń z koła nie może więc zabraknąć na żadnych okolicznych festiwalach, dożynkach i targach.

Co roku kobiety występują także na Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym. Ich całoroczna działalność to m.in. ręczne wykonywanie ozdób charakterystycznych dla opoczyńskiej sztuki ludowej, prym wiodą więc kwiaty z bibuły, palmy i wycinanki. W maju panie śpiewają tradycyjną majówkę, a okresie bożonarodzeniowym – kolędy.

Galeria zdjęć

Mroczków Duży

Twórcy na szlaku