Jak sama wspomina, zamiłowanie do twórczości ludowej wyniosła z domu rodzinnego. Już jako kilkuletnia dziewczynka podpatrywała swoją babcię, Stanisławę Chmal, która od lat wykonywała tradycyjne wytwory opoczyńskiej sztuki ludowej. Od babci nauczyła się haftowania oraz wykonywania z bibuły kwiatów i palm. Uczyła się również od starszych koleżanek, a jej nauczycielką wykonywania tradycyjnych opoczyńskich pisanek była już nieżyjąca, uznana twórczyni ludowa Katarzyna Wróbel z Woli Załężnej. Nic więc dziwnego, że ucząc się od najlepszych, jej prace wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym i zdobywają wiele nagród. Anna Kołodziejczyk jest jedną z najbardziej uzdolnionych twórczyń młodego pokolenia.
Angażuje się w podtrzymywanie ginących tradycji ludowych, przekazując swoje umiejętności dzieciom i młodzieży w czasie spotkań w muzeach, domach kultury, szkołach.
W jej ślady poszła również córka Ewa.
Anna Kołodziejczyk popularyzuje nie tylko opoczyńską sztukę ludową, ale również… kulinarną. Razem z innymi paniami z KGW Bukowiec przygotowuje tradycyjne potrawy na dożynkach, targach turystycznych i innych imprezach, na których prezentują region opoczyński. Od 2005 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

pająki
rózgi
hafty
koronki
pisanki

Galeria zdjęć

Twórcy na szlaku