Koło Gospodyń Wiejskich w Sobawinach to w zasadzie koło wiejskich gospodyń i gospodarzy, gdyż tworzy je 17 pań i pięciu panów. Zostało założone 20 września 2017 roku i liczyło na początku 14 członkiń. Przewodniczącą została wybrana Katarzyna Cieślik. Najważniejszym celem koła jest kultywowanie tradycji ludowych oraz przekazywanie ich młodemu pokoleniu.

Członkinie koła gromadzą się, żeby wspólnie wykonywać rozmaite tradycyjne dekoracje, np.: kwiaty, pompony i pająki z bibuły oraz słomy. Panie są także organizatorkami ludowych spotkań, tak zwanych „pograjek”, z tradycyjnym śpiewem oraz gotowaniem regionalnych potraw. Przez cały rok wszyscy członkowie koła w Sobawinach współpracują z sołtysem i Radą Sołecką, pomagają przy organizacji wydarzeń kulturalnych, dożynek czy spotkań świątecznych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sobawinach z przyjemnością angażuje się w spotkania z dziećmi i młodzieżą z okolicznych szkół podstawowych, szerząc wiedzę o opoczyńskim folklorze wśród najmłodszych i zachęcając ich do podtrzymywania lokalnych tradycji. Ocalenie od zapomnienia technik rękodzielniczych, obrzędów i kultury przodków to ich nadrzędna misja.

Galeria zdjęć

Sobawiny

Twórcy na szlaku